Ako malý a možno aj teraz túžite po klbku radosti v podobe malého mačiatka? Alergia vie byť zradná a nemusí to byť problém priamo od detstva, môže vás prekvapiť dokonca aj v dospelosti.
Mačky sú známe, ako ťažké alergény. Samozrejme, ide o to v akom štádiu sa vaša nemožnosť nachádza a podľa toho potom môžete zvažovať kúpu tohto domáceho miláčika. Dobré je pamätať na to, že nejde o jednoročnú záležitosť, ale dlhodobý záväzok. Pokúsime sa vám poradiť, ktoré mačky vám možno pomôžu na nej poľaviť, no nemusí to platiť pri každom.

kočka

Takzvané hypoalergénne mačky nie je presný názov, alergia je u každého iná, preto je potrebné na to aj dbať. Ak sa vám dá, je dobré najprv s mačičkou pobudnúť a skúsiť, či vám práve toto plemeno bude vyhovovať.
Hlavným dôvodom alergie je proteín Fel D1, ktorý sa nachádza v mačacích slinách, teda na chlpy nie ste alegický. Mačka sa prirodzene čistí lízaním a tým vie preniesť tento alergén na celé svoje telo. Robia to všetky mačky, teda žiadna nie je plne hypoalergénna. No napriek tomu niektoré mačky vypúšťajú tohto proteínu menej. Existuje dokonca niekoľko faktorov, ktoré určujú, ktorá mačka ho môže vypúšťať menej a sú to:

 • Mačka ich vypúšťa menej alergénov, než kocúr
 • Mačiatka
 • Mačky s bledou srsťou
 • Keď kocúr, tak kastrovaný

Ak sa pýtate priamo da druh mačky, vybraných je sedem, ktoré sa klasifikujú ako najviac vhodné pre alergikov. Možno sa vám to na prvý pohľad nemusí zdať, ale niekoľkým ľuďom to pomohlo. Sú to tieto:

 1. Don Sphynx– ako najznámejšie plemeno mačky, ktoré si ako alergik môžete zadovážiť. Možno vás nezaujme práve jeho vzhľad, na druhú stranu jeho povaha je hravá a energická. Ide o druh veľmi lojálnej a inteligentnej mačičky.


 1. Devon Rex– podobná Don Sphynx, ale čo vás ako prvé na nej upúta je práve krátky kučeravý kožuch. Starostlivosť oň nie je náročná. Taktiež ide o veľmi bujarú povahu a zvedavého prieskumníka. Vaša spoločnosť bude preň všetko.

mourek

 1. Korniš Rex– stavbou tela sa o niečo líši od Devon Rex, no jeho kožuštek je odvodený práve od neho. Mačička tohto druhu je veľmi hravá, prijateľná do rodiny a rada vám bude robiť spoločnosť kdekoľvek.


 1. Sibírska mačka– práve huňatý a dlhý kožuch vie prekvapiť v prípade alergikov, ale je to tak! Starostlivosť je síce na vyššej úrovni než pri predchádzajúcich druhoch, no táto mačička vám to vie vrátiť svojou pokojnosťou a láskavosťou.


 1. Javánska mačka– radí sa tiež medzi tak trochu dlhosrsté, no nenechajte sa zmiasť. Jej srsť nevypadáva a tým pádom vám nedopraje toľko alergénov po celom obydlí.


 1. Orientálna krátkosrstá–táto mačička je jedna z najstarších šľachtených plemien. Tento druh je veľmi temperamentný a živý. Hodí sa najmä do rušnej domácnosti.


 1. Balinézska– inak zvaná aj dlhosrstá siamská, pretože jej sfarbenie je kompletne rovnaké. Mačky tohto druhu sú veľmi inteligentné a občas hlučné. Na druhú stranu veľmi priateľské.