Ja si myslím, že takýmto predmetom je aj Technická výchova. Vyučuje sa na základných školách. Možno aj na stredných školách, ale tam je to už hádam o niečom inom. Technické zručnosti sú súčasťou každého z nás. U niektorých viac, u iných menej. Samozrejme, u ženách je technická zručnosť menšia a u mužov väčšia. Ale to je už o inom.

kreslení

Technická výchova na základných školách sa vyučuje v posledných ročníkoch ako jedno hodinovka alebo dvojhodinovka. Väčšinou však táto hodina nemá s technikou nič spoločné. Skôr by som povedala, že sa žiaci využívajú na pletie buriny v záhradách na území základnej školy alebo upratovanie. Zametanie školského dvora alebo také činnosti, ktoré sa robia aj na výtvarnej výchove.

Len také zamyslenie…

Preto sa technická výchova radí medzi predmety, ktoré by sa kľudne mohli vyradiť z bežného rozvrhu našich chudáčikov žiakov. Malé deti sa neustále hýbu, behajú, skáču… Keď prídu do prvej triedy, my ich nútime sedieť na zadku, počúvať a nehýbať sa. To vôbec nie je pre nich prirodzené. Dve hodiny telesnej výchovy týždenne to vôbec nezlepšia. Naopak, môžu to ešte zhoršiť, pretože telesná výchova sa často zvykne známkovať. No a nie každý je nadaný na športy, nech sa môže akokoľvek snažiť. To môže deti ešte viac odradiť od akéhokoľvek športu. Ale teraz je reč o technickej výchove.

technologie

Hoci sa deti často na tejto hodine hýbu, nezaradila by som ho rozvrhu detí na základnej škole. Veď deti treba nechať aj žiť svoj život. Pretože detské časy sa už nikdy viac nevrátia. Deti vyrastú a nebudú si pamätať nič iné, len to ako sedeli v základnej škole. No zamyslite sa samy… čo si vy pamätáte zo základnej školy? Veľa toho nie je, ale určite to nie sú vedomosti. Ale skôr zážitky. Preto by sme sa mali na technickej výchove učiť zážitkovou formou, no veľa sme sa tam toho asi nenaučili.