Súčasný trh s osvetlením poskytuje úspornejšie a efektívnejšie riešenia, než tomu bolo po minulé desaťročia. Charakteristickými prvkami modernej formy osvetlenia s týmito požadovanými vlastnosťami sú najmä led produkty, ktoré za zdroj svetla využívajú úsporné diódy. Nielenže ich rozžiarenie a chod prináša pravidelnú úsporu, ale takisto podstatne dlhšiu životnosť a v mnohých prípadoch je viditeľná tiež kvalita svetla a jeho jas spôsobený tým, že napr. led žiarovky koncentrujú 80 % žiarenia do svetla a len 20 % do tepla.

Žiarovka na zelenej tráve, ekologická

  • V prípade starých žiaroviek tomu však bolo skôr opačne a výsledkom bolo zbytočné „žranie“ elektriny ako aj zbytočne veľké, respektíve neefektívne rozžeravenie, no v skutočnosti menej svetla.
  • Naopak populárnou formou dnešného úsporného a efektívnejšieho osvetlenia sú aj LED žiarovky E27 LED produkt.

Aj napriek tomu, že technológia LED má za sebou slušnú históriu a postupný vývoj z nej vytvoril formu čoraz známejších úsporných prvkov osvetlení a podsvietení, stále ich považujeme za niečo nové. Akoby si to žiadalo takmer nekonečnú povinnosť oboznamovať ľudí s tým, že svietiť sa dá aj úspornejšie a v konečnom dôsledku tiež funkčnejšie.
Pri pravidelnom používaní tejto formy osvetlenia je úspora za elektrickú energiu skutočne významná- v porovnaní s klasickými žiarovkami vravíme o reálnej úspore až o 90 %.

Rozžeravená žiarovka dožlta, čierne pozadie

Z hľadiska rozumnej investície musíme spomenúť aj fakt, že životnosť žiarenia sa odhaduje na 25 až 50 000 hodín žiarenia, čo je v každom prípade o dosť viac, než poskytovali „klasiky“. V praxi to takisto značí, že opotrebovanie je menej pravdepodobné a následne tak aj povinnosť kupovať stále novú žiarovku. Pôvodné ceny led produktov pritom išli nadol a dnes majú prakticky priemernú a dostupnú cenu, čiže otázka „či sa to oplatí“ je asi už nadobro vyriešená.
Už je len na každom z nás, kedy a ako na túto novú vlnu svietenia presedláme.