Kedy vlastne začal ten fenomén, dávať na nástenky sociálnych sietí pravidelné informácie o tom, kde sme, čo momentálne robíme, alebo na čo myslíme? Taký zrod tejto pravidelnej činnosti v podstate už priniesla aplikácia ICQ, kde sme mali možnosť písať a upravovať svoj status. Pamätáte? Ja viem, už je to dávno a našu myseľ už dlho zamestnáva Facebook. Niektorí z nás úprave svojho profilu a statusu prepadli a menia ho niekoľkokrát za deň, doslova každý krok je automaticky statusom a fotkou na nástenke tejto sociálnej siete. Dobrovoľne. A potom môže pôsobiť skutočne komicky, ak práve títo ľudia začnú hlásať o tom, ako sa boja straty svojich súkromných informácií a ako Facebook nie je dostatočne chránený a siaha im do súkromia.

fcb

Komická už ale nie je závislosť a odkázanosť týchto ľudí na každý šepot a na každú zmienku, čo sa na tejto stránke udeje. Tak, ako si títo ľudia nechránia súkromie svoje, nerešpektujú súkromie druhých a v niektorých prípadoch už hrozí priam paranoja a závislosť od každého uverejneného slova či fotky, alebo zvedavosť a niekedy dokonca zakomplexované úmysly ohovárať toho druhého. Dôvod sa nájde, nejaká fotka či status sa určite nájde a bude sa dať prekrútiť do „zaujímavej“ podoby vhodnej k ohováraniu.

dialog

Aj týmto ľuďom ale zbytočne uteká čas, sú ako keby pripútaní k tejto sieti a doslova hodiny by mohli miesto tomuto „fízlovaniu“, ako aj narcizmu venovať aj iným, prospešnejším a zaujímavejším aktivitám a ak nie priamo k práci či koníčkom, tak k prechádzke po vonku, k návšteve kamaráta, k relaxácii, či k športu.

internet

•         Aby sme sa však správne pochopili, Facebook ako aj podobné sociálne siete sú naozaj skvelým nástrojom a praktickým spôsobom nám doprajú možnosti podeliť sa s inými ľuďmi o zaujímavé či zábavné informácie, kontaktovať sa s nimi na diaľku, dohodnúť sa, spojiť sa v prípade, ak človek nie je doma, skrátka táto sieť ľudí spája a vidím v tom veľa kvalitných pozitív a možností, ale mali by sme odhadnúť mieru užitočnosti, kedy už vravíme o droge, zákernosti, či strate času.