Členkové čižmy sú v móde už niekoľko sezón a našťastie nič nenasvedčuje tomu, že by to malo byť budúci rok inak. Členková obuv, ako aj iné druhy obuvi si prešla svojim historickým postupom. Kedysi dávno bolo jej používanie charakteristické pre cestovanie a armádu, mala účel praktickej a pohodlnej obuvi. Pomenovanie praktická a pohodlná obuv ostala členkovým čižmám doteraz, aj keď prešla rôznymi zmenami, teda hlavne módnou.

zelené kozačky

Z histórie členkovej obuvi

U Etruskov prevažovala obuv od členkových až po čižmy. Takýto typ obuvi bol vtedy s predĺženou nahor zdvihnutou špičkou, s gréckym a orientálnym vplyvom. Špička bola krátka, ostrá a mierne zdvihnutá. Predná časť holene sa šnurovala pomocou pevných remienkov.
Členkové čižmy sa vyskytovali aj v starom Ríme, kde z latinského slova „calx“, čo v preklade znamená členok vzniklo pomenovanie „calceus“ vtedajších topánok, ktoré boli ploché, zvyčajne zovreté, úplne zakrývajúce chodidlo a členok až po spodnú časť holene. Topánka sa zaisťovala skríženými remienkami alebo šnúrkami. V Ríme členková obuv typu calceus patrila pre civilných a vojenských hodnostárov. Členkové čižmy boli znakom ich vysokého postavenia. Počas stredoveku patrila k najobľúbenejším typom obuvi, práve členková obuv, ktorá mala pomerne úzky strih zvršku. V rannej fáze sa objavujú krátke, ostré špičky členkovej obuvi, ktorá sa stáva v extrémnej gotickej podobe základným atribútom stredovekej módy. Členkové čižmy nosili takmer všetky spoločenské vrstvy, rozdiely spočívali len v materiáloch a ozdobách.

7. až 10. storočie predstavuje slovanskú členkovú obuv, kde bo zvršok zostavený z jedného alebo viacerých dielov, zložito a dômyselne krájaných. Obuv mala väčšinou samostatnú symetrickú podošvu. V 15. storočí sú datované zmienky o pevnej členkovej obuvi, ktorá sa podľa zámožnosti majiteľov šila z rozličných usní alebo plsti, tí bohatší i zo vzácnej lesklej usne. Od roku 1815 počas vlády Louise Philips boli obľúbené dámske úzke členkové čižmy.
Rok 1850 je spojený s návratom rokokovej módy. Behom celého tohto obdobia bola dámska členková obuv vyrábaná často z hodvábu a po stranách so šnurovaním. Sú rovné a úzke a celkom symetrické.

černé boty

Členkové čižmy v súčasnosti

V súčasnosti neexistuje jednotná kategorizácia topánky podľa tvaru a výšky zvršku topánky, tieto kategórie sa prelínajú. Podľa veľmi orientačného delenia môžeme rozdeliť obuv, ktorá siaha po členky, resp. nad členky na členkovú obuv a čižmy. V súčasnosti členkovú obuv nosia dámy, ale aj páni. Vyrábajú sa v rôznych materiáloch ako napríklad kožené, gumené, textilné. Členková obuv sa skladá z hornej sústavy obuvi, ktorú nazývame zvršok a zo spodnej sústavy obuvi, ktorú nazývame spodok. Zvršok tvorí priehlavok obuvi a zadné dielce obuvi, ktoré plne zakrývajú nohu. Spodok obuvi sa skladá z podošvy a podrážky. Členková obuv môže mať nízku podrážku, podpätok alebo klenok. Veľkou výhodou týchto čižiem je ich všestranné využitie. Môžete si ich obuť kedykoľvek počas roka, predovšetkým však na jar, jeseň ale aj počas zimy. Členková obuv sa dá kombinovať s nohavicami typu culottes, s džínsami cigaretového strihu, s dlhou sukňou, s krátkou sukňou, s overalom, s elegantným kostýmom ale aj s ležérnejším štýlom. Tento typ obuvi dokonale zdôrazňuje tvar ženských nôh a krásne lemujú ženskú siluetu.