Obrovské množstvo podnikateľských aktivít má v USA aj spoločnosť BP, takže sa bude zúrivo brániť tomu, aby ju považovali za obchodného partnera iránskeho štátu. Toto je skvelý príklad negatívnych dôsledkov sankcií uvalených na štát, ktoré majú v konečnom dôsledku veľký vplyv aj na celú podnikateľskú obec.

přístav

Predseda spoločnosti Serica Tony Craven-Walker sa vyjadril, že verí v uzatvorenie dohody. Dúfa, že tým sa zníži hrozba prerušenia dodávky hlavného zdroja plynu pre britské podniky a rodiny. Medzi jednu z hlavných podmienok, aby sa dohoda o obchode uzavrela, je získať licenciu na predmetnú činnosť od ministerstva financií USA. No je to spochybnené opätovným zavedením sankcií, ktoré zaviedli USA proti Iránu. Obe spoločnosti, BP aj Serica sa vyjadrili v tom zmysle, že v krátkodobom horizonte nemajú v úmysle výrobu zastaviť. Serica ale dodala, že bude pravdepodobne nútená vymeniť personál a tiež spoločnosti, ktoré sa na prevádzkovaní poľa podieľajú, aby v tom neboli zapojené žiadne subjekty ani spoločnosti z USA.

Nepriaznivé poveternostné podmienky
Počas ostatnej studenej zimy v Spojenom kráľovstve sa zásoby plynu ukázali ako dosť nepriepustné. Vtedy spoločnosť National Grid varovala pred deficitom plynu, ktoré malo za následok, že kvôli ochrane domácností niektoré spoločnosti súhlasili s obmedzením jeho spotreby. Ako uviedol iránsky minister Bijan Namdar Zanganeh nadnárodné spoločnosti, ako sú Royal Dutch Shell, francúzska spoločnosť Total, japonský Inpex, talianska spoločnosť ENI a malajzijská spoločnosť Petronas predostreli návrhy, aby sa v blízkosti irackých hraníc rozšírili ropné polia Azadegan.

plišna

Spoločnosti Total a Shell sú významnými podnikateľmi v USA a pre nich sú tieto návrhy neprijateľné, pretože sú vystavené celkovo najväčšiemu riziku, keďže v Iráne významne investovali. Ministerstvo pre medzinárodný obchod medzitým vydalo vyhlásenie, že vláda aj naďalej mieni plne podporovať rozširovanie a prehlbovanie obchodných vzťahov s Iránom.