Na to, aby bol človek vyrovnaný a spokojný nepotrebuje nikoho iného. Naozaj. Nepotrebujete ani majetky, hmotné veci, cesty do zahraničia alebo milióny známych. Vystačíte si samy so sebou. Nik iný. Človek si svoje pocity riadi sám. To, že sa nahneváme nie je vina druhého človeka, ale nás samých. Ten druhý človek sa kvôli nám zmení len málokedy, ale my vieme ovplyvniť naše nálady a postoje. Hoci to nie je najľahšie, ale dá sa to.

smutek.jpg

Ako prekonať prvotnú emóciu?
Prvá emócia býva väčšinou len taký výkrik z nás samých. Prvé pocity, keď sa daná situácia javí ako tá najhoršia na svete. Niet z nej východiska a všetko sa teraz skončí zle. No to tak vôbec nemusí byť. Pretože v tej chvíli vidíme všetko len čierne, treba sa v prvom rade zhlboka nadýchnuť a napočítať do desať. Ak sa ponímanie v našich očiach nezmení, tak skúsme počítať aj ďalej.

Každý problém sa dá vyriešiť, len treba chcieť. Na všetko existuje riešenie, preto to netreba vzdávať hneď na začiatku. Základom každého problému je, že sa má vyriešiť. Málokedy pomôže, keď problém odkladáme. Zvykne narásť do ešte väčších rozmerov a my si už nevieme naozaj rady ako z toho problému von. Riešenie problému neznamená, že sa máte s druhým človekom o danom probléme hádať. Nasledovať by mala efektívna komunikácia, kde by ste si ujasnili svoje postoje a pocity. Pri tejto konfrontácii možno zistíte, že to nie je až taký strašný problém ako sa na začiatku zdal alebo ste sa len nepochopili, čo býva častou príčinou mnohých konfliktov. Človek predsa nie je tvor neomylný. Každý robíme chyby. Niekto viac, niekto menej, ale všetci sme len ľudia.

osamělost.jpg

A niekedy postačí, keď si prizvete na riešenie problému tretiu stranu, ktorá bude nestranná. Čiže by to nemala byť kamarátka jednej alebo druhej strany, aby objektívna zhodnotila danú situáciu. Môže vám priniesť nový pohľad a určitý nadhľad nad situáciou, ktorý by vás najskôr nenapadol. A niekedy nestačí len chcieť, ale treba sa obrátiť na služby naozajstného odborníka – psychiatra alebo psychológa..