V tomto článku sa budeme venovať skôr sladkovodnému rybárstvu, je nám to predsa bližšie než morské. No ale aj v sladkovodných riekach či jazerách nájdeme zaujímavé ryby, takisto nás čaká určitá zábava spojená s rybolovom. Aj u nás sú ryby rôzne, venujme sa teda v prvom rade tomu, ako a načo ich prilákať, aby sme vôbec mali nejakú šancu ich chytiť.

wobler

Zamerajme sa na prirodzenú nástrahu.
V tomto smere rozdeľujeme, či sa chystáme uloviť nedravé ryby, či naopak dravé. Je to podstatný rozdiel, na tie nedravé budeme potrebovať skôr jedlú nástrahu, žiadnu umelinu, nič podobné. No aj v druhom prípade, pri love dravých rýb, sa môže použiť živá návnada, teda nejaká malá živá rybka. Je však potrebné, aby bola na háčika živá, aby svojim pohybom dravca nalákala, aby ju dravá ryba zaregistrovala. Ten pohyb tam zohráva podstatnú rolu, na ten dravce reagujú. Avšak býva trochu problém, napichnuť živú rybku na háčik a popritom očakávať, že sa nám vydrží dlho hýbať. Určitý takýto „nesmrteľný“ druh rybiek síce existuje, no je ich v podstate málo, preto sa využívajú nástrahy z kovu a plastov, ktoré takúto rybku a jej pohyb dokonale napodobnia, pričom ich životnosť je vlastne stála, nezničia ich ani zuby dravcov. Odolnými, populárnymi a cenovo prijateľnými návnadami tohto typu sú woblery.

návnada

Napíšem Vám o nich s dovolením niečo viac.
Tie sa vyrábajú z rôznych materiálov, najznámejšie sú však kovové a plastové, no poznáme i drevené. Ich zaujímavou vlastnosťou je ich možnosť využitia. Môžeme ich nechať plávať po hladine, či naopak ich potopiť a nechať klesať na dno. Tie, ktoré potápame ku dnu, majú rôzne tvary a v podstate to, ako hlboko sa potopia, to určuje ich rýchlosť. Je možné, aby sme s takýmito nástrahami preskúmali hlboké dno. Takže sú vhodné na ulovenie rôznych dravých rýb, niektoré takéto návnady dokonca v sebe majú guľky, ktoré pri pohybe vydávajú hrkot, čím dravá ryba ešte viac spozornie.