Jedna z mnohých požiadaviek na dnešných demokraticky vybraných politikov je komunikácia s občanmi. Už dávno nežijeme v minulom storočí, kde hlavným informačným zdrojom boli noviny a neskôr rádio. Dnes sú ulice zaplavené ľuďmi, ktorí majú svoje hlavy ponorené do smartphonov. Prirodzene, tak nejde iba o technologickú revolúciu, ale aj politickú. Poslanci, členovia strany, primátori alebo prezident k nám neboli nikdy bližšie a zdá sa, že tak skoro neodídu.

politika

Ťahanie za všetky nitky
To je úspech modernej kampane. Čo to ale presne znamená? Politik, či už je zvolený alebo len pred bránami volieb, nesmie byť pasívny a robiť si iba svoju prácu. Prečo? Pretože o ňom nebude nikto vedieť. To znamená, že ani jeho práca nebude naplno ohodnotená, jeho meno zapadne prachom takisto ako jeho  politické názory a ciele. Dá sa s tým spraviť len jediné a to prispôsobiť sa občanom. Voliči, ktorí svojím vekovým priemerom nepresahujú 25 rokov sú najviac oslovovaní cez internet. Spôsob komunikácie a propagácie je rôznorodý, no internet je hlavným médiom.

Platia si bilboardy alebo internetové reklamy?
To je otázka, na ktorú vám nejeden úspešne zvolený politik priamo neodpovie. Samozrejme, treba pozerať aj na zameranie a skupinu voličov. Klasické kresťanské hodnoty, ktoré podporujú strany ako KDH alebo SNS sa asi len ťažko dostanú do uší ich voličskej základne. Ide hlavne o vek a technologickú priepasť, ktorú je dnes tak badať. Naopak liberáli s netradičnými postojmi a cieľmi vynakladajú väčšiu námahu na seba prezentáciu na sociálnych sieťach. Neveríte? Skúste si naťukať do internetového prehliadača aspoň jednu z nich.

noviny

Sociálne siete a ľudskosť
Obľúbená téma poslancov alebo prezidenta. Odhalenie kúska zo svojho súkromia mnohí berú ako samozrejmosť, a to hlavne na udržanie svojej voličskej základne. Byť autentický a zdieľať rovnaké postoje, ale aj problémy ako obyčajní ľudia je dnes v móde. Pravdou však je, že sociálne siete ponúkajú slobodu prejavu komukoľvek a kdekoľvek. Preto pri nečakaných správach, klikajte na profily politikov, ktorí už medzičasom zavesili nejaký ten status na niekoľko platforiem.