V minulosti využívali obyvatelia našej zeme hlavne denné svetlo. Večer sa dalo svietiť, ale len veľmi tlmene, takže všetko, čo sa dalo urobiť cez deň, robili vtedy. Večer si išli radšej skôr ľahnúť, oddýchnuť, aby mohli ráno znova využívať denné svetlo. Pri tlmenom svetle petrolejovej lampy sa im učilo alebo pracovalo dosť zle a preto volili túto alternatívu. Dlhé zimné večery boli dosť unavujúce a väčšinou si cez zimu poriadne oddýchli, načerpali nové sily a pribrali, pretože jesť vedeli aj po tme. Nech už to bolo akokoľvek, dôležité je, že v dnešnej dobe môžeme robiť čokoľvek v akúkoľvek hodinu, keď aj v noci.

hands-1926414_1920

Z osvetlenia máme toľko druhov, že môžeme vyberať hodiny a aj tak nebudeme vedieť, ktoré je to najlepšie. Nemusíme si vybrať iba jeden druh, pretože iný neexistuje. Ako vtedy to bola len už spomínaná petrolejová lampa, ktorá sa používala v každej domácnosti. Dnes máme ponuku od obyčajných žiaroviek, žiariviek, až po LED panel Ledprodukt.sk, ktorý je dnes modernou súčasťou takmer každého domu, kde sa pozriete. Studený, či teplý odtieň? Rôzne veľkosti, uhly svietenia a dokonca aj ovládače na svetlo sú súčasťou dnešných moderných svietení v domácnostiach.

light-bulbs-1125016_1920

Keď tak nad tým všetkým premýšľame tak ani nevieme ako rýchlo sa tá doba presunula až k dnešným časom. Taký vývoj sme spravili za pár okamihov a ani si to nestíhame uvedomiť, pretože nás doba ženie znovu a znovu dopredu k ďalším novotám, ktoré sa ešte len vymyslia. Dnes si kúpite žiarovku a zajtra ju už odsúdia. Dnes si kúpite žiarivku a už zajtra nemusí platiť to, že je najlepšia na trhu. Môže prísť ďalšia novinka, ktorá ju strhne a bude po jej dobrom predaji. Tak to už v živote chodí. Keď sa však na to pozrieme globálne je to až neuveriteľné ako rýchlo napreduje celosvetový vývoj našej vraj inteligentnej spoločnosti.