Okná sú neodmysliteľnou súčasťou každého domu a budovy. V neposlednom rade vedia  byť dôležitou vizuálnou súčasťou z hľadiska svojho dizajnu. A ide zároveň o prvok, od ktorého by ste mali požadovať životnosť minimálne 30 rokov.

V súčasnosti poznáme niekoľko typov okien z hľadiska materiálu, z akého sú vyrábané ich rámy. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti a každý záujemca možno preferuje iné vlastnosti. K akejsi ľudovej a cenovo najprístupnejšej voľbe sa radia tie plastové, no svojimi originálnymi vlastnosťami si fanúšikov získavajú aj tie z hliníku, ktoré sú však cenovo náročnejšie hliníkové okná cena. Hliník sa ale v prípade záujmu dá skombinovať s inými materiálmi, čím budú náklady nižšie.

okná s veľkými sklami

Nemala by to byť ale len otázka kúpnej investície, ktorá sa oplatí zvážiť. Sú tu aj ďalšie faktory, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. Skúsme preto tieto dve zaujímavé možnosti vzájomne porovnať tým, že sa zamierame na najčastejšie požiadavky týkajúce sa okien.

otvorené okno

Ako bolo spomenuté v úvode článku, investícia do okien by mala predstavovať hlavne dlhodobý efekt. Priemernú životnosť poskytuje voľba z plastu (30 až 50 rokov), no jasným favoritom je v tomto ohľade hliník so svojou životnosťou s odhadom na 80 až 100 rokov.

Ďalej záleží aj od toho, akú veľkosť skiel požadujete. Ak je vašou prioritou veľké okno, potom treba vybrať hliník, pretože ten je na tieto účely ako stvorený. Má výbornú nosnosť a rám môže byť v takomto prípade štíhlejší, no s veľkým sklom si poradí určite spoľahlivejšie, než plast. Plast je ale zasa samozrejme výhodnejší pre klasické menšie okná.

https://youtu.be/r6J9qYGbNJE

Je známy názor, že plastové okno má vo všeobecnosti lepší index priestupu tepla a lepšie izolačné vlastnosti, no v súčasnosti sa táto slabšia stránka hliníkových okien dá funkčne vynahradiť špeciálnou technológiou. O tom vám ale viac prezradí konkrétny predajca, informovať sa dnes môžete pohodlne takisto cez e-shopy.