Najmä v zimnom období mnoho majiteľov domov rieši vykurovanie domu. Vykurovanie domácnosti spotrebuje najviac energie, niekedy až 42% účtov za energie. Bez ohľadu na to, aký vykurovací systém vlastníte, môžete ušetriť peniaze a zvýšiť pohodlie správnou údržbou a modernizáciou svojho vykurovacieho systému. Ak si zvolíte správny vykurovací systém, tak nielenže ušetríte nejaké eurá za vykurovanie domu, ale taktiež znížite emisie životného prostredia. Na trhu dnes existuje niekoľko typov vykurovacích systémov na vykurovanie domov a v rámci každého typu je mnoho variácií. Vykurovacie systémy môžu využívať rôzne zdroje paliva.

solární panely

Tepelné čerpadlo, krby, pece a kotly

To, ktorý spôsob na vykurovanie domu si zvolíte, je len a len na vás. Niektorí uprednostňujú pece, iní kolty alebo tepelné čerpadlá. Mnoho budúcich majiteľov domov sníva o krboch. Krb je skvelý na výzdobu miestnosti, zohrejú miestnosť, v ktorej sa krb nachádza, no nie je najúčinnejším zdrojom tepla. Ak chcete využívať teplo zo zeme, tak pre vás bude vhodný systém na vykurovanie domu geotermálne čerpadlo, ktoré je čoraz viac populárne. Výhodou takéhoto čerpadla je, že využíva teplo, ktoré sa nachádza v zemi. Hoci je takéto vykurovanie domu populárne, tak prvotné náklady sú vysoké. Avšak všetky prvotné náklady sa vám vrátia. Najbežnejším spôsobom na vykurovane domu sú pece, ktoré spaľujú zemný plyn. Vzduch prúdi cez potrubie a vykurovanie poskytne príjemné teplo v celom dome. Pec od kotla sa odlišuje tým, že kotol spaľuje zemný plyn, aby ohrial vodu. V súčasnosti sú obľúbené kombinované kotly, ktoré sú tiché, ideálne pre alergikov i astmatikov.

krb

Podlahové kúrenie

Veľmi obľúbený spôsob vykurovania domov na Slovensku je podlahové kúrenie, ktoré je typom sálavého vykurovacieho systému. Takéto vykurovanie domu ohrieva najskôr predmety a materiály, ako napríklad podlahu, nábytok. Horúca voda v rúrkach, ktorá sa ohrieva v bojleri alebo inom ohrievači teplej vody, distribuuje teplo do celého domu. Výhodou takté vykurovania je energetická efektivita a je tichá. Výhodou sálavých systémov je, že poskytujú rovnomerné teplo. Nevýhodou je, že ak sa objavia nejaké problémy s údržbou, je ťažký prístup k skrytému potrubiu, pretože to sa zväčša nachádza pod podlahou a betónom. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto téme, navštívte webovú stránku https://vykurovanie24.sk/.