Na výrobu penových matracov sa využíva pena, ktorá je z polyuretánu, prípadne studená či pamäťová pena, vďaka čomu majú potom matrace pamäťovú schopnosť, či sú mimoriadne pružné a elastické. Penové matrace sa radia za najpredávanejšie zo všetkých druhov posteľných matracov a to práve z toho dôvodu, že ponúkajú niekoľko výhod. Medzi benefity a pozitívne vlastnosti penových matracov môžeme zaradiť napríklad ich ľahkosť v porovnaní s inými matracmi, kompatibilitu s takmer hociktorým druhom lamelového roštu a väčšinou sú v predajniach balené v stlačených obaloch, vďaka čomu sa dajú bez problému umiestniť do kufra auta. Kvalitné penové matrace z tuhšej peny vedia byť aj skvelým ortopedickým matracom pri problémoch s chrbticou, či iným ťažkosťami. Okrem toho sú penové matrace často lacnejšie než iné matrace, avšak cena záleží aj podľa toho, či kupujete kvalitnejší penový matrac s viacerými vlastnosťami alebo iba bežný základný.

penový matrac

Medzi nedostatky penových matracov, hlavne tých najlacnejších, zaraďujeme ich obmedzenú vzdušnosť, kvôli čomu sa v nich môže držať vlhkosť napríklad z potu, a taktiež sa v nich môže hromadiť prach, baktérie alebo plesne. Takže takéto matrace nie sú príliš vhodné pre ľudí, ktorých trápia alergie. Pri najlacnejších a najmenej kvalitných matracov z peny sa ich nekvalita môže prejaviť na životnosti, a to vo forme priehlbín a preležaných miest. Na trhu sa však dajú kúpiť aj kvalitnejšie matrace, medzi ktoré sa radia najmä tie zo studenej peny. Tieto matrace sú oveľa vzdušnejšie, držia si svoj tvar, nedržia v sebe až tak baktérie a prach (čiže sú vhodné aj pre alergikov), mnohé majú aj ortopedické vlastnosti a vydržia oveľa viac rokov.

postelny matrac

Dokonca niektoré moderné penové matrace sú obojstranné, čo zabezpečí to, že vďaka otáčaniu matrac dokáže znova nadobudnúť svoj tvar a predĺži sa tak jeho životnosť ešte o pár rokov naviac. Penové matrace sa teda dajú zohnať v niekoľkých možnostiach, či už podľa druhu a kvality peny, miery tvrdosti peny alebo iných vlastnostní. Je len na vás, ktorý si vyberiete a v prípade, že si neviete dať s výberom rady, v každom kvalitnom obchode s posteľami a matracmi, vám určite poradia vybrať matrac presne podľa vašich požiadaviek.