Gabriel Felbermayr povedal, že nemecké firmy sú postihnuté neistotou, ktorá sa týka podmienok odchodu Spojeného kráľovstva.
 
brexit

"Firmy už trpia," povedal.
 
Pán Felbermayr, riaditeľ IFO, povedal dnes program BBC Radio 4, že nemecký vývoz do Veľkej Británie klesol v reálnom vyjadrení o približne 10% od leta 2016.
 
IFO vypočítal, že nemecký HDP by mohol byť trvalo nižší o 0,2 až 0,5% v dlhodobom horizonte, s väčšími negatívnymi účinkami v krátkodobom horizonte.
 
"Neistota okolo celého tohto procesu stojí draho," povedal.
 
Brexit pochybnosti nechávajú firmy "
Obavy sa netýkali tak, či by na hraniciach existovali tarify alebo kontroly. "Veľkým problémom je, ako sa zbaviť tejto obrovskej neistoty, ktorá má dva roky ťažiť z hospodárskej činnosti," povedal.
 
Zatiaľ čo nemecké obchodné skupiny si zachovali pevný postoj, aby sa vyhli podkopávaniu rokovacieho stanoviska Európskej komisie, pán Felbermayr povedal, že Európska únia by mala prijať miernejší prístup.
 
"EÚ by mala aspoň ako rýchla oprava ponúknuť odstrániť súčasný časový limit pre prerušenie a súčasnú dohodu o odstúpení od zmluvy o mobilite tovaru a kapitálu tak, aby dočasná dohoda zachovala EÚ a Spojené kráľovstvo v združení spoločného colného územia dokonca aj po roku 2020 bez rozdielu medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou, to by bolo kľúčové, "povedal.
 
Povedal, že členovia veľkého podniku naliehali na Komisiu, aby urobila ústupky a našla riešenia "pretože každý vie, že tvrdý Brexit bez akejkoľvek dohody by bolo veľmi ťažko poškodené oboma stranami".

británie
 
Jeho poznámky prišli, keď firmy v Spojenom kráľovstve obvinili vládu, že opustila ich v prípade neúspešného Brexita "visel na sucho".
 
S menej ako 50 dňami až do 29. marca, keď má Spojené kráľovstvo opustiť EÚ, britské obchodné komory (BCC) uviedli, že 20 kľúčových otázok zostáva nevyriešených.

Má EÚ ustúpiť Spojenému kráľovstvu?
4.2 (83.33%)24