Psi môžu trpieť ochorením, ktoré sa odborne nazýva dysplazia bedrových kĺbov. Ide o to, že je kĺb akoby uvoľnený, teda nezapadá do obalu. Ak sa vám zdá, že váš pes zvláštne chodí, alebo má zadné nohy naširoko, navštívte veterinárneho lekára.
Väčšinou ide o geneticky vrodenú poruchu. Najčastejšie sa s týmto ochorením stretnete u psov vyradených z chovu, alebo pri tých, ktoré pochádzajú od množiteľov. Ak je totiž chov kontrolovaný, psy s touto poruchou nesmú byť ďalej používané na chovateľské účely.

plavání psa

Včasná diagnostika

Problémy s kĺbmi sa dajú odhaliť už u šteniat. Je veľmi dôležité, aby ste na to prišli čo najskôr. Ak sa totiž táto choroba nerieši, môže prejsť do stavu, kedy nebude iná možnosť ako psa utratiť. Kĺby, ktoré nezapadajú do obalu spôsobujú zvieraťu bolesť, znemožňujú mu normálny pohyb a i obyčajná chôdza je pre nich nesmiernym problémom. Dysplazia sa dá odhaliť veľmi jednoducho, a to pomocou Röntgenu.

doga

Ako chorobu spomaliť

Ak by sa táto porucha u vášho psa potvrdila, je veľmi potrebné robiť všetko preto, aby sa jej vývoj čo najviac spomalil. Musíte počítať s tým, že sa váš miláčik nedožije extrémne vysokého veku. V starobe sa totiž problémy prirodzene začnú zhoršovať. V niektorých prípadoch je na mieste zvažovať uspanie. trápenie je naozaj veľké a hodnota života výrazne klesá.
Najlepšou aktivitou, ktorý kĺbom pomáha je plávanie. Poznáme psi, ktoré chceli ich majitelia utratiť už ako šteňatá, pretože dysplazia bola v tak hroznom stave, že neexistovala takmer žiadna nádej na ich prežitie. nakoniec si však povedali, že to nevzdajú a so svojimi chlpáčmi začali pravidelne plávať. Tieto zvieratá prežili kvalitný a šťastný život a dokonca do pomerne vysokého veku.

Tento zdravotný problém postihuje hlavne veľké plemená, nie je však vylúčené, že ním môžu trpieť i malé psy.