Máte radi melóny? V našich klimatických podmienkach ich môžeme bohužiaľ pestovať iba v naozaj teplých oblastiach Slovenska, poprípade vo fóliovníkoch. Pokiaľ sa však nechcete vzdať myšlienky na vlastnú úrodu tejto chutnej zeleniny, (áno melóny patria medzi zeleninu, nie ovocie) môžete vyskúšať pestovať zdrobnené odrody, konkrétne jeden špeciálny typ. Ide o drobné melóniky, ktorá sa nazývajú Pepíno. Na rozdiel od klasických odrôd, sú tieto rastliny trvalky. Pestovať ich ale môžete aj v kvetináči, dokonca i na balkóne.

hruška

Tieto malé, netradičné melóniky pochádzajú z oblastí Kolumbie a Peru. Základom je to, aby ste rastlinky nevystavili teplotám pod desať stupňov Celzia. Najlepšie je, ak siahnete po nádobách, ktoré môžete na zimu bez problémov premiestniť do interiéru. Keďže ide o popínavú rastlinu, urobíte najlepšie, ak ju zasadíte do závesného kvetináča. Pokiaľ jej vytvoríte dostatočnú oporu, bude sa po nej nádherne ťahať.

květ


Rastlina dorastá do výšky okolo tridsiatich centimetrov.Z jedného kúsku môžete dopestovať až dvadsať, či tridsať malých melónikov. Ich chuť je sladká, v podstate sa výrazne nelíši od klasického melóna. Môžete ich konzumovať surové, v rámci šalátov, alebo si z nich pripraviť džem.
Plody dozrievajú v priebehu septembra až októbra.Ak by vonkajšie teploty začali nebezpečne klesať ešte skôr, alebo ak by v priebehu prvej polovice októbra nedozreli všetky plody, rastlinu opatrne premiestnite dovnútra. V teplej miestnosti s dostatkom slnka vám bez problémov dozrejú.

Tieto rastliny potrebujú kvetináč s objemom okolo devätnástich litrov. Pokiaľ nevlastníte záhradu, môžete ich pokojne pestovať aj na balkóne. Na výsev semien použite substrát na tento účel, ktorý premiešajte s dobre vyzretým záhradným kompostom. Počas klíčenia, ale taktiež následného rastu, nezabúdajte na pravidelnú a dostatočnú zálievku. Táto zelenina totiž neznáša sucho.